Jesteś wForum / Sprawy lokalne / Wybory samorządowe 2014 za rok

Wybory samorządowe 2014 za rok


gminadopiewo.pl - Data publikacji 19.11.2013 11:37 Wybory samorządowe 2014 za rok RSS


Kiedy odbędą się wybory samorządowe w 2014 roku? Od kiedy rozpocząć kampanię wyborczą, tak aby była skuteczna? Czy pojawią się nowi kandydaci? Przed nami jeszcze wiele niewiadomych, ale nie ma wątpliwości, że kampania wyborcza już trwa.

Termin wyborów samorządowych określa art. 371 par. 1 Kodeksu Wyborczego, zgodnie z którym datę wyborów do rad wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad (pod rządami poprzedniej ordynacji wyborczej do rad był to dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rad).

Poprzednie wybory samorządowe odbyły się 21 listopada 2010 roku, co oznacza że zgodnie z aktualnymi przepisami, obecna kadencja upływa 21 listopada 2014 roku. Ale ponieważ termin ten wypada w poniedziałek, to ostatnim dniem wolnym od pracy poprzedzającym ten dzień to niedziela 20 listopada 2014 roku. Według więc wszystkich znaków na niebie i ziemi w tym właśnie dniu powinniśmy udać się do urn by wziąć udział w wyborach samorządowych.

Zatem z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że wybory samorządowe w gminie Dopiewo odbędą się za rok. Gdybyście mieli zagłosować dzisiaj, na kogo oddalibyście głos? Kogo widzielibyście na stanowisku wójta? Na jakich radnych zagłosowalibyście dzisiaj?

Warto przypomnieć, że zwiększy się skład osobowy Rady Gminy Dopiewo - z dotychczasowych 15 radnych wzrośnie do 21 radnych. Będziemy także głosować inaczej niż dotychczas - radnych będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych. Sytuacja ta spowoduje, że będziemy głosować na konkretną osobę, konkretnego kandydata i będziemy mieć pewność, że głos ten będzie służył wyłącznie tej właśnie osobie. Wygra osoba, która zdobędzie największe poparcie mieszkańców w danym okręgu wyborczym, z pośród wszystkich kandydatów, z wszystkich komitetów wyborczych. Wyznaczenie okręgów nastąpi poprzez uchwalenie stosownej uchwały przez Radę Gminy Dopiewo.

Słyszałam opinię że obecny szef ZUK pan Napierała byłby znakomitym wójtem

Jest jakieś przekonanie w gminie, że prezes ZUK Dopiewo miałby duże szanse. Ale na jego miejscu dałbym sobie spokój, bycie wójtem to całkiem niewdzięczna robota a kasa w porównaniu do prezesowania w ZUKu wcale nie jakaś większa.

Ciekawe czy pojawi się jakaś grupa nowych kandydatów. Widzę że w Dabrówce nie brakuje ludzi z pomysłami ale nie jestem pewien czy komuś chce się angażować w życie polityczne. Uważam że przydałaby się świeża krew bo jak widzę pojawiające się informacje o degrengoladzie w Urzędzie gminy to brak mi słów.

Portret użytkownika Pirat

Ale czy Wójt nie musi być zameldowany w gminie Dopiewo?

Wójt może być zameldowany np. w Sandomierzu albo Piekarach Ślaskich itp.

a może obcokrajowca??

Portret użytkownika ewawanda

A co do kandydatów na wójta pamiętajmy casus Tymińskiego

Myślę, że mam propozycje dla mieszkańców Skórzewa. Jestem propagatorem i realizatorem systemu polegającego na współrealizowaniu urzadzeń infrastrukturalnych przez mieszkańców danej ulicy czy obszaru z Gminą. Inwestowanie w tym systemie polega na tym, że bezpośrednim realizatorem są mieszkańcy zrzeszeni np. w Stowarzyszeniach, którzy nie tylko przygotowują dokumentacje techniczną, przetargi, pełnią nadzór aż do momentu odbioru zadania przez specjalistyczne służby. Współfinansowanie zadania to podział środków finansowych ( 50-75%) Gmina - 50-25% mieszkańcy. System ten nie tylko zdaje egzamin w Poznaniu ale powielany jest w wielu miastach Polski - ostatnio w Bydgoszczy

Tylko nie wstydź się i powiedz z jakiego komitetu kandydujesz. A gdybyś się jednak tak bardzo wstydził, to przypomnę wszystkim mieszkańcom Skórzewa, że na ostatnim zebraniu wiejskim w Skórzewie był to sztandarowy pomysł obecnej (jeszcze) Pani Wójt, na dokończenie budowy wszystkiego co rozpoczęła przy pomocy zestawu "starterów" w kwocie 3000,0 zł każdy. Inaczej mówiąc chcecie inwestycji ? zapłaćcie za nie sami. Oklepane frazesy, krótko mówiąc.
Wymyśl kwiazs coś nowszego. Bądź oryginalny.

Czyli mieszkańcy nie dość, że mają dopłacać bezpośrednio do inwestycji, to jeszcze powinni wyręczyć w pracy urzędników?
Doskonały pomysł...
Nie dość, że będzie można pochwalić się większą ilością inwestycji (wyciągając dodatkowe pieniądze od mieszkańców), to jeszcze w pracy będzie można odpocząć, może nawet w pasjansa pograć...

Ogłoszenia Gmina Dopiewo | GminaDopiewo.pl

Komentarze